Museums and
Galleries

Explore hundreds of museums, galleries and historic
places across the UK.

Discover Our
History

Your support is vital and helps the Museum to share
the collection with the world.

The Art of
North Africa

Curator Peter Loovers explores the special relationship between
Arctic Peoples and 'man's best friend'.

Image PLAY NOW - PLAY NOW - PLAY NOW -
Bunk' Art

Bunk' Art

Image
 • Orari
  Orari

  Bunkart 1 - E Hene – E Diel: 09:30-17.00 Bunkart 2 - E Hene – E Enjte: 09:30-18.00, E Premte - E Diel: 9:30 - 20:00

 • Book Online
  Book Online

  Prenotime/Reservations: +355(0)672072905

 • Ku ndodhemi
  Ku ndodhemi

  Bunkart 1 - Rruga Fadil Deliu, (mbrapa Teleferikut) - Tirane
  Bunkart 2 - Rruga Abdi Toptani (përballë Bashkisë) - Tirane

Ish Bunkeri Antiberthamor i Ushtrise Shqiptare

Ish Bunkeri Antiberthamor i Ushtrise Shqiptare

Sfida

Gjatë periudhës së Enver Hoxhës, Shqipëria përjetoi një izolim të thellë politik dhe ekonomik, që solli varfëri dhe mungesa të mëdha. Shtypja e lirisë së fjalës dhe të drejtave të njeriut ishte e pamëshirshme, duke çuar në burgosjen dhe ekzekutimin e mijëra individëve.

Iniciativa "BUNK'ART"

Projekti "BUNK'ART" ka filluar nĂ« nĂ«ntor tĂ« vitit 2014, me hapjen pĂ«r publikun tĂ« BUNK’ART 1, ekspozita video muzeale e ngritur brenda bunkerit atomike tĂ« diktatorit Enver Hoxha nĂ« periferi tĂ« TiranĂ«s dhe vazhdoi me hapjen nĂ« 19 nĂ«ntor 2016 tĂ« BUNK’ART 2 nĂ« qendĂ«r tĂ« kryeqytetit.

Impakti

Dikur një bunker sekret bërthamor gjatë periudhës komuniste në Shqipëri, sot është transformuar në një muze historik për të pritur mijra vizitorë. I vendosur në periferi të Tiranës, ky muze nën tokë tërheq turistë dhe studentë, duke e kthyer në një destinacion turistik në vendin tonë.

3 steps to be safe
Visit the National Wandau Museum

3 steps to be safe

Image
Image
.01

Check What's Open

Your safety is our first priority. Entry to the National Maritime Museum is still free, but to help us ensure social distancing.

Learn More
Image
Image
.02

Booking Online

Exhibition curator Venetia Porter presents this new exhibition of works by artists from Iran to Morocco drawn from the Museum collection.

Learn More
Image
Image
.03

Keep Your Distance

Take a look at our past exhibitions and enjoy the articles, videos and photo galleries still available to view online.

Learn More
Get Latest Updates and News
GET LATEST UPDATES AND NEWS

Get Latest Updates and News

8th March, 2021

The Ultimate Guide To Knots Practice Kit

Learn to tie over 250 knots with step-by-step instructions. Supplied with 4

Continue reading
8th March, 2021

Advantage but Practice Guide To Knots Kit

Learn to tie over 250 knots with step-by-step instructions. Supplied with 4

Continue reading